Monday, January 30, 2012

Keksa me susam

Përbërsit :
2 te verdha vezesh ,
4 luge gjelle sheqer , 
125 gr. gjalp,duhet te jete ne temperatur te dhomes 
2 gota uji miell, 
1 bakin 
1 sheqer vanilje 
susam
Përgaditja :2 te verdha vezesh , sheqerin , gjalpin ,miellin ,bakinin dhe sheqeri e vaniljes i gatuajme me dore derisa te tretet mire gjalpi por brumin nuk duhet ta bejme te forte ,pastaj brumin e formojme ne forme te arres ,e lyajme me te bardhat e vezeve dhe pastaj ne susam , dhe i pjekim ne temperatur 200 grade celcius .

No comments:

Post a Comment