Monday, January 30, 2012

Byrek me spinaq

Përbërsit :
400 g miell
ujë të ngrohtë
2 lug supe vaj ulliri
2 lugë caji uthull e kuqe
kripë.
PERGATITJA:
Ne nje tas hidhni miell, kripë, vaj e uthull dhe ngadalë shtoni ujë të ngrohtë perzijeni me duar dhe pregatisni nje brume te bute duke shtuar miell pak çdo herë pas here.
Ndajeni brumin ne 7 topa prej brumi dhe njeri nga ata te jete me i madh ,mbulojeni brumin dhe lereni ashtu per 30minuta.
Nderkohe merrni nje kg spinaq te lare dhe te grire,
5-6 qepe te njoma jeshile te lara dhe te grira,,skuqini ne nje tenxhere me kripe per disa minuta te mbuluara me kapak,duhet ta thajne ujin fare.

No comments:

Post a Comment